W tym miejscu powinna być drobna reklama. Proszę, wyłącz blokowanie reklam dla tej strony, to jedyny zarobek ze strony!

Qlki wer.1.1

Zrzuty ekranu

 shot  

Wymagania

 • system: DOS
 • procesor: Pentium 100MHz
 • pamięć: 16MB XMS
 • grafika: 640x480x15bit
 • dźwięk: Sound Blaster
 • obsługa: Mysz
 • miejsce na HDD: 3MB

Wasza ocena

 

Oceń:

Wasza ocena:
ocena 7.0/10: [64 głosów]
 

Opis

 Uwaga! Jest to stara wersja gry, dla DOS. Zobacz wersję dla Windows!!

Na pewno znasz grę w kulki. Jeśli nie, to musisz znać chociaż "kółko i krzyżyk", prawda? Zasady w kulkach są podobne. Na planszy 9x9 pól musisz ułożyć co najmniej 5 kulek w pionie, poziomie lub pod ukosem. Żeby nie było za łatwo, kulki pojawiają się w losowych miejscach planszy, po trzy sztuki, co każdą kolejkę. Wolno Ci przesuwać kulki po planszy, o ile w wybrane miejsce kulka może dojść bez przeskakiwania innych. To wszystko. Zasady są więc banalne. Powstało już wiele wersji tej gry. Zawsze jednak denerwował mnie fakt, że pole do popisu jest tu ogromne, a nikt tego nie umiał wykorzystać i szedł na łatwiznę. Gry były czasem ciekawe, ale zawsze brzydkie i po czasie robiły się nudne. To jest właśnie jeden z atutów tej wersji. Każda kulka ma blisko 300 klatek animacji. Dzięki temu zachowuje się jak żywa. To ziewa, to znowu robi głupie miny. Są bardzo zabawne, dzięki czemu gra może być nawet dla dzieci. Jednak znam wielu dorosłych lubiących tę zabawę. Drugą zaletą gry jest możliwość dowolnej konfiguracji rozgrywki. Możesz wybrać ilość kulek do ułożenia, ilość kolorów, rozmiary planszy itd. Dodatkowo gra wzbogacona jest o inną zasadę gry. Zamiast układania linii, układa się grupy kulek. Wydaje się dużo prostsze, lecz ułożenie grupy np. dwudziestu kulek chwilami graniczy z cudem. Oczywiście, jeśli ktoś woli standardową wersję, ona również tu jest. Aby gra nie stała się monotonna, za ułożenie większej ilości kulek, otrzymujesz różne bonusy, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie. Zdarza się czasami też, że na planszy pojawia się bomba, która potrafi pokrzyżować wszystkie plany. Atrakcji jest więcej.

Gra zajmuje niestety sporo miejsca w pamięci przez dużą ilość klatek animacji, w wysokiej rozdzielczości i dodatkowo w 16 bitach, przemnożoną przez ilość kolorów kulek. Na grę starcza ok. 11 MB RAMu. Ale kto dziś nie ma co najmniej 16 MB? :) Ponieważ gra działa w trybie VESA (nie do końca standardowy tryb 15-sto bitowy), mogą pojawić się problemy na niektórych kartach graficznych.

Większości z was proponuję jednak ściągnięcie tej gry w wersji dla Windows - "Qlki dla windows", dostępnej oczywiście na tej stronie. Jest to praktycznie ta sama gra, jednak działająca już tylko w Windows, posiadajaca kilka ulepszeń w stosunku do wersji DOSowej. Wersja dla DOS pozostała na tej stronie właściwie tylko dla tych, którzy wciąż posiadają stare komputery i nie używają Windowsa (niewiele już takich osób zostało...:)

Pliki do pobrania

 
 • Wersja ZIP
  [rozmiar: 0.81 MB / 850 578 B] [pobrań: 2520]

Wasze komentarze

 

Zombie [2009-09-16 00:01:06]

Do Łukasza: Teraz rozumiem. Obie gry się prawie od siebie nie różnią. Wersja pod DOS jest taka sama, tylko miała chyba nawet mniej opcji. Generalnie lepiej ściągnąć wersję pod Windows i nie zaprzątać głowy wersją dosową.

łukasz [2009-09-15 23:29:10]

Zombie Zapoznałem sie wcześniej oczywiście najpierw z opisem, ściągnąłem wersję dla Windows i tą, chciałem sprawdzić obie, jaka jest różnica w działaniu, może by pod dosbox poszło ale nie będę kombinował.

Zombie [2009-09-15 18:39:35]

Do Łukasza: dlatego pod Windows jest druga wersja tej gry, o czym wyraźnie jest napisane na stronie. Zobacz grę pt.: Qlki dla Windows - działają tylko w Windowsie, bez problemu. Pozdrawiam.

łukasz [2009-09-15 16:25:41]

Wypakowałem do osobnego folderu, uruchamiam, czarne i puste okno dosowe na sekundę sie włącza po czym znika, gra nie działa ;(

Paula:) [2005-03-15 22:06:55]

hmm grałam kiedys w kulki całkiem fajna gra zobczymy czy ta wersja jest tak samo dobra mam nadzieje ze tak :)

łączna ilość komentarzy: 5

Dopisz swój komentarz

 • Twoje imię:
 • Dla zabezpieczenia przepisz ten ciąg znaków: z944i :
 • treść (max 512 znaków):

Zobacz też podobne

 • Battle Machines 3D demo ver 1.0.1
  Szybka strzelanka czołgami w labiryncie i nie tylko, z niebanalnym zachowaniem wrogich czołgów komputera. Gra nawiązuje do starych gier klasycznych, jak Battle City, czy Dyna Blaster (Bomberman), jednak jest w nowoczesnej trójwymiarowej oprawie.
 • Bloki Faraona
  Gra logiczna, w której należy układać bloki - na trójwymiarowej planszy - w jak największe grupy jednego koloru, które znikając dają punkty. Po usunięciu odpowiedniej ilości bloków otwiera się przejście do następnego etapu. (Gra przypomina gry typu Clickomania itd., lecz jest w 3D)
 • Sadist II: Ostatni krzyk wer.1.07fajnal
  Kontynuacja mojego największego hitu - Sadist. Maksymalna wyżywka, zabij wszystko co się rusza, zobacz tyle krwi, ile nawet ci się nie śniło!
 • Gadversi
  Nieco bogatsza w ustawienia wersja starej gry logicznej Reversi, znanej również jako Othello czy Go.
 << powrót   Odwiedzin opisu: 7022 razy.
Valid XHTML 1.0 Strict
© 1998-2018 Grzegorz Drozd
Strona stworzona dla rozdzielczości minimum 1024x768 i sprawdzona w przeglądarkach FireFox oraz MSIE 6.
Polskie znaki kodowane w ISO-8859-2.